Przejdź do głównej zawartości

Visual novels - anime zaklęte w grze


Gra komputerowa, będąca rodzajem fikcji interaktywnej, charakteryzująca się multimedialnym przedstawieniem najczęściej obszernej, nieliniowej fabuły z pierwszoosobową narracją wraz ze statyczną grafiką w stylu anime lub żywymi obrazami, podkładem muzycznym i niekiedy głosowym - powieść wizualna. ~ Wikipedia

Zawsze powtarzam, "po co wyważać otwarte drzwi?
Droga ciocia Wiki zwięźle prezentuje nam czym jest zagadnienie dzisiejszego wpisu. Można by pomyśleć, że to tylko mało znany gatunek obok takich gigantów jak cRPG-i czy RTS-y, ale nic bardziej mylnego! : )
KAŻDY szanujący się otaku oraz inne osoby pretendujące do tego miana, muszą chociaż raz zagrać w VN-kę(visual novel), ponieważ jest to kwintesencja tego, co powstaje kiedy dobra powieść/manga spotykają developerów gier.

Technikalia

źródło

Sam zamysł gry opiera się na oknie gry wypełnionym jakimś ładnym widoczkiem, często lekko rozmazanym tłem, które mówi nam w jakim środowisku się znajdujemy (na zewnątrz, w parku, na stacji, czy moze w jakimś budynku, jak szkoła, nasz dom, czy szpital itp.). Na tło nakładana jest dwuwymiarowa postać, z którą prowadzimy konwersacje zawężoną do gotowych odpowiedzi przygotowanych przez twórców, widoczną najczęściej u dołu okna wraz z odpowiedziami i gestami tejże postaci.

Znamienite przykłady

Doki Doki Literature Club
Wspaniałe połączenie słodyczy i psychodeli.
źródło
One Night Stand 
Dobry przykład, że nie tylko Azjaci lubią poruszany gatunek.
źródło
VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action
Stosunkowo nowa produkcja w stylu retro pikselowym <3
źródło


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Honoryfikatory

Nie, to nie neologizm ani fanowskie słowotwórstwo, a termin określający zbiór sufiksów a prefiksami, które określają pozycję społeczną naszą lub osoby do której się zwracamy, oraz zwracają się bohaterowie anime czy mangi. SORT ( brak honoryfikatora ) - używamy, gdy jesteśmy bardzo blisko z daną osobą, w sposób romantyczny lub jako najlepsi przyjaciele. Może też wyrażać brak szacunku do zaadresowanej osoby. -san (-han - forma z dialektu Kansai ) - najprościej przetłumaczyć to na Polski Pani/Pan, ale jest to błędne! Ten sufiks jest neutralna formą zwracania się z szacunkiem do prawie każdej osoby, którą spotkamy czy to kobiety czy mężczyzny. -sama - bardzo formalna wersja "-san", używana do wyrażenia bardzo dużego szacunku do danej osoby. Najczęściej stosowane do osób o wyższym statusie społecznym. Również może być użyte do zaadresowania klientów, bądź osoby przez nas podziwianej/wielbionej (np. nasz idol, obiekt naszych uczuć). Może być dodawane do tytułów (np. &q