Przejdź do głównej zawartości

Typowo japońskie gatunki anime

W japońskiej animacji wytworzyły się specyficzne, typowo japońskie gatunki, by móc skatalogować serie wykraczające poza tradycyjny zachodni podział. Są to zazwyczaj określenia dające ogólny ogląd wokoło czego dana seria się obraca. 

Spis

Podsumowanie

Jak widzicie bez minimum rozeznania i usystematyzowania wiedzy, ciężko jest się poruszać swobodnie miedzy poszczególnymi genre anime.
Zasadniczo, od tego miejsca gorąco zachęcam do odważnego eksperymentowania, szukania mniej znanych tytułów i czynienia ich swoimi ulubieńcami, ponieważ to właśnie poszukiwanie perełek pośród stosów skarbów jest najlepszym w oglądaniu japońszczyzny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Honoryfikatory

Nie, to nie neologizm ani fanowskie słowotwórstwo, a termin określający zbiór sufiksów a prefiksami, które określają pozycję społeczną naszą lub osoby do której się zwracamy, oraz zwracają się bohaterowie anime czy mangi. SORT ( brak honoryfikatora ) - używamy, gdy jesteśmy bardzo blisko z daną osobą, w sposób romantyczny lub jako najlepsi przyjaciele. Może też wyrażać brak szacunku do zaadresowanej osoby. -san (-han - forma z dialektu Kansai ) - najprościej przetłumaczyć to na Polski Pani/Pan, ale jest to błędne! Ten sufiks jest neutralna formą zwracania się z szacunkiem do prawie każdej osoby, którą spotkamy czy to kobiety czy mężczyzny. -sama - bardzo formalna wersja "-san", używana do wyrażenia bardzo dużego szacunku do danej osoby. Najczęściej stosowane do osób o wyższym statusie społecznym. Również może być użyte do zaadresowania klientów, bądź osoby przez nas podziwianej/wielbionej (np. nasz idol, obiekt naszych uczuć). Może być dodawane do tytułów (np. &q